Home Nieruchomości Waldspirale, czyli architektura Niemiec
Nieruchomości

Waldspirale, czyli architektura Niemiec

Choć Niemcy słyną z porządku, w ich kraju również znajdziemy rezydencje, które wzbudzą w nas zupełnie inne skojarzenia. Jedną z nich jest Waldspirale, czyli tzw. Leśna spirala zbudowana w latach 1998-2000 w Darmsdtadt. Budynek został zaprojektowany przez architekta z Wiednia Friedensreicha Hundertwassera.

Zbudowany jest on na planie litery „U”. Jako, że ma formę wznoszącej się rampy, nie da się jednoznacznie określić jego wysokości – w najwyższym punkcie sięga on 12 pięter. Charakterystycznym elementem budynku są zaokrąglone kąty oraz narożniki ścian. Nieregularna jest również wielkość okien, klamek i drzwi.

Rezydencja ma także wiele dekoracji typowych dla jej projektanta, tj. złote kuliste wieżyczki, kolumny pokryte mozaiką i płytkami ceramicznymi, malowane spirale oraz drzewa rosnące na dachu. W rezydencji znajduje się 105 mieszkań, z których kilka także zostało urządzonych w stylu typowym dla Hundertwassera. Oprócz tego w budynku znajduje się również podziemny parking, bar, kawiarnia i kiosk.

domy w zabudowie szeregowej rynek pierwotny Plewiska dla rodziny od Jandach

Author

Franek