Home Przemysł Wydobycie metali szlachetnych
Przemysł

Wydobycie metali szlachetnych

Kiedy mówi się o wydobywaniu metali, wspomina się też o pozyskiwaniu grupy metali szlachetnych, czyli srebra, złota i platyny. Złoto przeznacza się głównie do produkcji biżuterii, a jego sztabki przechowuje się jako rezerwę światowych zasobów finansowych.

Srebro natomiast jest wykorzystywane nie tylko w jubilerstwie, ale też w elektronice (przewodnik prądu) i elektrotechnice (odbicie luster). Stosuje się je także w medycynie, ponieważ ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.

Jeśli natomiast chodzi o platynę, ten najdroższy, a zarazem najrzadziej występujący metal szlachetny stosuje się do produkcji katalizatorów oraz urządzeń precyzyjnych, elektronicznych i chemicznych. Wydobywa się ją przede wszystkim na obszarze Rosji, Republiki Południowej Afryki, Zimbabwe, Kolumbii i Stanów Zjednoczonych.

Platyna wykazuje bardzo dużą odporność na różnorodne uszkodzenia fizyczne oraz chemiczne. Dzięki temu jest przydatna przy tworzeniu wielu urządzeń, gdyż doskonała jakość tego surowca pozwala na dłuższy czas eksploatacji sprzętu, wykonanego przy jego wykorzystaniu.

zbiorniki wody

Author

Franek