O skuteczną terapię w przypadku wirusa opryszczki naprawdę trudno, co wynika ze specyfiki samej dolegliwości. Poza tym musimy mieć na uwadze fakt, że osoby będące nosicielami wirusa spotykamy codziennie – to wynika ze statystyk. Bardzo możliwe, że nosiciele są wśród osób nam najbliższych i jest wielce realne, że my sami nimi jesteśmy.
Oczywiście sam fakt, że mamy w sobie któryś ze szczepów HSV jeszcze niczego nie przesądza. Jest bardzo prawdopodobne, że opryszczka w żadnej postaci nigdy nas nie dotknie. Jeśli jednak tak się stanie, do leczenia należy podejść z konsekwencją i zrozumieniem.
Przebycie opryszczki nie daje nam nabytej odporności. To oznacza, że za jakiś czas objawy mogą się znów pojawić. Kiedy są one aktywne, możemy zarażać inne osoby, albowiem miejsca zmienione chorobowo są równocześnie ogniskami, z których mikroby rozprzestrzeniają się na kolejnych ludzi.
Mając opryszczkę nie mamy kontroli nad tym, w jaki sposób wirus się roznosi i nie ma żadnych środków farmakologicznych, które mogłyby ten proces zatrzymać. Bywa również tak, że zarazić się wirusem HSV możemy od kogoś, u kogo objawy opryszczki jeszcze nie stały się widoczne. Taka sytuacja dotyczy zazwyczaj ludzi, u których wirus właśnie się uaktywnił, ale jeszcze nie ma wyprysków na skórze.
Zarażanie trwa bowiem tak długo, jak długo choroba jest aktywna. Kiedy pozostaje w uśpieniu i nie daje objawów, ryzyko przeniesienia wirusa na osoby trzecie jest znikome. Jeśli chodzi o leczenie, to polega ono głównie na łagodzeniu objawów, na przykład za pomocą odpowiednich maści i zasypek.