Home Moda Szycie szat liturgicznych
Moda

Szycie szat liturgicznych

Do szat liturgicznych zaliczymy: albę, cingulum, humerał, stułę, ornat, dalmatykę, kapę, mitrę, piuskę, paliusz, pastorał, fanon, faldę, mantum, subcinctorium oraz pierścień. Większość z nas nie potrafi nazwać poszczególnych elementów szat liturgicznych.

Mają one głębsze znaczenie niż wskazanie osoby duchownej poprzez założenie takich a nie innych szat. Szaty liturgiczne różnią się od siebie przede wszystkim kolorem, można powiedzieć, że to najważniejszy element, bo to dzięki niemu wiemy, jaki rodzaj liturgii jest sprawowany.

Szaty liturgiczne można kupić w sklepach z dewocjonaliami, ale wiele pracowni oferuje szycie ich na miarę. Jest to bardzo przydatne, ponieważ ciężko ujednolicić wszystkich kapłanów, z szatami jest dokładnie tak samo jak ze świeckimi ubraniami.

Szaty liturgiczne najczęściej zdobione są różnego rodzaju haftami, część jest tak bogato zdobiona, że przez to staje się ciężka. Niemniej jednak nie są noszona, na co dzień a przeznaczone na celebrację i konkretne obrządki katolickie.

okulary ochronne

Author

Franek