Home Przemysł Pręty ciągnione czy walcowane? Co je różni?
Przemysł

Pręty ciągnione czy walcowane? Co je różni?

W wielu miejscach używane są pręty. Zazwyczaj na budowie, ale także jako elementy, z których wykonywane są metalowe dekoracje. To oznacza, że powinny być one proponowane w różnym stylu, w różnej wielkości, jak i o różnych parametrach. Dlatego też warto zobaczyć co mogą nam tutaj zaproponować huty, tak abyśmy mieli pewność, że znajdziemy takie propozycje, które idealnie będą odpowiadały na nasze potrzeby i które perfekcyjnie spełnią swoje zadanie. Jednak żeby tak było, powinniśmy znać przynajmniej podstawowe różnice między nimi, bo wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, na co warto się zdecydować.

Podstawowa wiedza

Im więcej będziemy wiedzieć na temat prętów, tym łatwiej będzie nam wybrać te właściwe. Nie mniej naszą podstawową wiedzą powinna być ta, że mamy do wyboru pręty ciągnione i walcowane. W przypadku tych pierwszych musimy wiedzieć, że mamy tutaj działania, które polegają na wydłużenie takiego pręta i zmniejszeniu jego średnicy. Dzięki temu decydując się na pręty ciągnione mamy pewność, że otrzymujemy produkt, który jest bardzo wytrzymały, ale jednocześnie będzie miał obniżoną elastyczność.

Ważne jest tutaj to, aby w tym procesie był wykorzystany jak najlepszy materiał, odpowiednie maszyny, jak i wiedza, mówiąca chociażby o tym, że takie pręty ciągnione powinny być wykonywane przede wszystkim na zimno.

O tym także warto wiedzieć

Drugim rodzajem są pręty walcowane, których obróbka może się odbywać na ciepło, jak i na zimno. Kiedy korzystamy z pierwszej metody, mamy pewność, że wszystko przebiegnie szybko i sprawnie, a jednocześnie wytrzymałość materiału nie będzie praktycznie w ogóle obniżona. Znowu wybierając pręty walcowane na zimno zyskujemy produkt gładki, który jest lepiej wykończony i bardziej jednolity. Dlatego też powinniśmy takie pręty dobierać w zależności od tego, do czego mają być wykorzystane i jakie zadania mają spełniać. To co odróżnia pręty ciągnione od walcowanych to przede wszystkim ich końcowe parametry. O ile pręty ciągnione są wytrzymałe ale jednocześnie niezbyt elastyczne, o tyle pręty walcowane oferują nam mniejszą wytrzymałość, ale za to większą elastyczność. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy znali ich właściwości, bo dopiero wówczas będziemy w stanie powiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. W końcu czegoś innego potrzeba w motoryzacji, a czegoś innego w branży lotniczej czy budowlanej.

Author

Franek