hutartzine Postep

O przemyśle stoczniowym w Polsce

Dużo się mówi o upadku przemysłu stoczniowego w Polsce, który prężnie się rozwijał przed rokiem 1989. Przemiany ustrojowe oraz prywatyzacja sprawiły, że potęga zakładów spadła.

Jednakże warto wiedzieć, że nie jest w tej branży jeszcze tak źle, jak mogłoby się wydawać. Otóż w dawnych państwowych zakładach stoczni rozwijają się dziś w szybkim tempie mniejsze firmy o bardziej specjalistycznym profilu oraz małe stocznie należące do prywatnych inwestorów.

Statystyki pokazują, że rok 2013 przyniósł 10 miliardów przychodów w tej gałęzi gospodarki. Zatem można nawet wnioskować, że nawet za czasów PRL-u przemysł stoczniowy nie prosperował tak efektywnie.

Sektor z roku na rok coraz dynamiczniej rozwija się pod względem zaawansowania technologicznego, co pozwala na produkcję części do statków najwyższej klasy. Jako ciekawostkę przytacza się fakt, że w czasach PRL-u zakłady stoczniowe budowały jednostki pływające, których wartość wyceniano na 3 dolary za kilogram.

Dzisiejszy postęp technologiczny pozwala na produkcję statków wynoszących 20 euro za kilogram. To pokazuje, jak rozwinęła się ta gałąź przemysłu.

do szkła specjalistyczne ssawki ssawki do szkła sprzedaż ssawek do szkła