Home Telefony Krótka historia telefonu
Telefony

Krótka historia telefonu

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życia bez telefonu. Choć telefony stacjonarne odchodzą do lamusa to ich miejsce zajmują telefony komórkowe, które możemy zabrać ze sobą wszędzie. Kontakt telefoniczny znacznie ułatwia życie – umożliwia rozmowę z drugim człowiekiem, zapisanie się do specjalisty bez wychodzenia z domu, a nawet zamówienie jedzenia pod same drzwi mieszkania.

Jak to się wszystko zaczęło? Poznaj krótką historię telefonu!

Rodzaje telefonów

Obecnie nie mamy do czynienia z tylko jednego typu telefonem, ale z jego różnymi rodzajami! Są to:

  • Telefon stacjonarny – zainstalowany w konkretnym miejscu, bez możliwości używania go poza domem,
  • Telefon stacjonarny bezprzewodowy – urządzenie, które komunikuje się ze stacją bazową przy wykorzystaniu fal radiowych, baza ta podłączana jest do sieci elektrycznej i telefonicznej,
  • Telefon komórkowy – to także aparat telefoniczny, ale taki, który łączy się z siecią przy wykorzystaniu fal radiowych i może być użytkowany w dowolnym miejscu, w których jest zasięg,
  • Smartfon – nowoczesny telefon komórkowy, z ekranem dotykowym, smartfon można podłączać do sieci internetowej,
  • Telefon satelitarny – urządzenie, które wykorzystuje sztuczne satelity naszej planety,
  • Telefon internetowy – aparat podłączony bezpośrednio do sieci komputerowej, a nie jak tradycyjne urządzenia do zwykłej linii telefonicznej.

Jak to się wszystko zaczęło?

To Aleksander Bell uważany jest za wynalazcę telefonu, ponieważ jako pierwszy opatentował urządzenie, ale sama koncepcja aparatu zrodziła się znacznie wcześniej. Już przed Aleksandrem Bellem tworzono urządzenia, które umożliwiały komunikację na odległość.

Jedno z takich urządzeń stworzył Antonio Meucci, który skonstruował aparat, przez który jego chora żona mogła komunikować się z warsztatem. Antonio Meucci udoskonalił później urządzenie, przez co umożliwiało porozumiewanie się na dalsze odległości. Włoch nie miał jednak tyle środków finansowych, by opatentować swój wynalazek!

Aleksander Bell miał konkurencję, ale wygrał w tym wyścigu.

W 1876 roku Elisha Gray i właśnie Bell zaprojektowali swoje oddzielne aparaty telefoniczne. Obaj też (osobno) udali się do urzędu patentowego, by ochronić swoje dzieło, ale Bellowi udało się dokonać tego jako pierwszemu, wychodząc z tej małej potyczki zwycięsko.

www.krakoskizlotmini.pl

Author

Franek