hutartzine Postep

Kondycja przemysłu kosmetycznego w Polsce

Jeżeli komuś się wydaje, że rynek kosmetyczny w Polsce kompletnie nie istnieje, spróbujemy wyprowadzić go z tego błędu. Otóż Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów produkujących kosmetyki.

Zajmujemy szóstą pozycję, a wyprzedzają nas kraje, takie jak Wielka Brytania, Francja oraz Włochy. Z danych zgromadzonych i opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że polska branża kosmetyczna jeszcze trzy lata temu była warta prawie 3,5 miliarda euro.

Co więcej, kosmetyki produkowane w polskich zakładach produkcyjnych trafiają nie tylko do polskich sklepów, ale również do na póki drogerii ze 130 krajów z całego świata. Statystyki pokazują, że prawie połowa polskich kosmetyków jest eksportowana za granicę.

Co ciekawe, nie da się jednorodnie scharakteryzować polskiego przemysłu kosmetycznego. Na rynku działają zarówno międzynarodowe koncerny, takie jak Nivea, ale również średniej wielkości firmy dobrze prosperujące od czasów PRL-u.

Warto wspomnieć, że w Polsce znajduje się wiele nowoczesnych laboratoriów badawczych, w których prowadzi się badania i testuje kosmetyki. Zatrudnienie w branży znajduje prawie 20 tysięcy osób.

produkcja foli