Home Choroby Jakie są przyczyny alergii?
Choroby

Jakie są przyczyny alergii?

Alergia, czyli patologiczna reakcja układu immunologicznego na czynnik zwany alergenem jest schorzeniem dotykającym coraz większą część społeczeństwa polskiego, przez co staje się tematem coraz bardziej powszechnym.

A jakie są przyczyny alergii? Zgodnie z obecnymi faktami naukowego udokumentowania przyczyn i przebiegu uczuleń, wyróżnia się dwa główne źródła, do których należą czynniki genetyczne i środowiskowe.

W kwestii genów wciąż jednak brakuje precyzyjnych informacji odnośnie dziedziczenia skłonności do patologicznych reakcji układu immunologicznego.

Przyjmuje się więc, że w przypadku występowania alergii u jednego z rodziców, prawdopodobieństwo uczuleń u dziecka wynosi nieco poniżej 50%.

Natomiast u dziecka, którego oboje rodzice zmagają się z alergiami, prawdopodobieństwo odziedziczenia tych skłonności przekracza próg 50%.

A co zaliczamy do czynników środowiskowych? W tej kwestii głównie mówi się o odżywianiu we wczesnych etapach życia, zanieczyszczeniach środowiska oraz kontakcie z dymem tytoniowym czy substancjami chemicznymi.

Nie ulega wątpliwości, że przyczyny alergii mogą być różne, dlatego też nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed uczuleniami.

Jednakże mając świadomość, jakie czynniki środowiskowe są dla naszego układu immunologicznego szkodliwe, powinniśmy ich unikać, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Author

Franek