Alergia, czyli patologiczna reakcja układu immunologicznego na czynnik zwany alergenem jest schorzeniem dotykającym coraz większą część społeczeństwa polskiego, przez co staje się tematem coraz bardziej powszechnym.
A jakie są przyczyny alergii? Zgodnie z obecnymi faktami naukowego udokumentowania przyczyn i przebiegu uczuleń, wyróżnia się dwa główne źródła, do których należą czynniki genetyczne i środowiskowe.
W kwestii genów wciąż jednak brakuje precyzyjnych informacji odnośnie dziedziczenia skłonności do patologicznych reakcji układu immunologicznego.
Przyjmuje się więc, że w przypadku występowania alergii u jednego z rodziców, prawdopodobieństwo uczuleń u dziecka wynosi nieco poniżej 50%.
Natomiast u dziecka, którego oboje rodzice zmagają się z alergiami, prawdopodobieństwo odziedziczenia tych skłonności przekracza próg 50%.
A co zaliczamy do czynników środowiskowych? W tej kwestii głównie mówi się o odżywianiu we wczesnych etapach życia, zanieczyszczeniach środowiska oraz kontakcie z dymem tytoniowym czy substancjami chemicznymi.
Nie ulega wątpliwości, że przyczyny alergii mogą być różne, dlatego też nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed uczuleniami.
Jednakże mając świadomość, jakie czynniki środowiskowe są dla naszego układu immunologicznego szkodliwe, powinniśmy ich unikać, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.