Alergia, czyli patologiczna reakcja układu immunologicznego na określone czynniki, zależna od czynników genetycznych i środowiskowych, występuje w różnych odmianach, wśród których jedną z najbardziej popularnych jest bez wątpienia alergia skórna. Alergia skórna jest schorzeniem rozpoznawanym dzięki objawom, które charakteryzują się specyficznymi zmianami skórnymi, sprawiającymi wielu problemów i niedogodności. W przypadku skórnej reakcji alergicznej najczęściej pojawiają się wypryski mające formę zaczerwienionych grudek.
Tym zmianom skórnym towarzyszy zazwyczaj niezwykle nieprzyjemne swędzenie i pieczenie. Ponadto jako objawy alergii skórnej bardzo często kwalifikowane są również bardziej zaawansowane zniszczenia tkanki, takie jak łuszczenie się, stwardnienia czy bolesne pęknięcia. Alergiczne reakcje skórne mogą być odpowiedzią na bezpośredni kontakt z alergenem poprzez dotyk, ale mogą wynikać także z alergii pokarmowych czy farmakologicznych.
Niezależnie od ich przyczyn, nie należy bagatelizować ich objawów, bowiem nieleczone zmiany skórne mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń tkanki.