Home Choroby Czym tak naprawdę jest alergia?
Choroby

Czym tak naprawdę jest alergia?

W dzisiejszych czasach alergia dotyka coraz większą liczbę osób, co tłumaczy się najczęściej zmieniającymi się warunkami środowiskowymi i obecnością dużej ilości substancji chemicznej w produktach, które spożywamy. Jednakże aby mówić o domniemanych i rzeczywistych przyczynach alergii, warto na początek zapoznać się z jej definicją. Alergia jest to patologiczna odpowiedź tkanek na oddziaływanie rożnego rodzaju obcych substancji, które określa się ogólnie mianem alergenów.

Ta zmiana jakościowa w tkankach polega na reakcji immunologicznej, opierającej się na powstaniu przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia substancji zwanych mediatorami stanu zapalnego. W przypadku alergii aktywny w zachodzących procesach biorą więc udział układ immunologiczny wraz z komórkami, wśród których wyróżnić należy przede wszystkim limfocyty, granulocyty kwasochłonne oraz komórki tuczne. Nie ulega wątpliwości, że alergia jest reakcją patologiczną mającą wpływ na funkcjonowanie całego organizmu oraz samopoczucie osoby, która cierpi na jej niedogodności.

Warto więc poddać ją dokładnej diagnozie, aby złagodzić jej przebieg poprzez dopasowanie odpowiednich środków farmakologicznych.

www.ecc2007.de

Author

Franek