Home Choroby Brak progesteronu
Choroby

Brak progesteronu

Progesteron jest hormonem płciowym żeńskim, dzięki jego obecności kobieta może m.in. zajść w ciążę oraz ją donosić. Jednak w sytuacji, kiedy organizm wytwarza za mało progesteronu w organizmie kobiety dochodzi do niekorzystnych zmian, problemów z zajściem w ciążę i z jej donoszeniem.

prześwietlenie rentgen rtg zębów poznań rtg zębów na Piątkowie w Poznaniu dziecięcy stomatolog w poznaniu dentysta dziecięcy poznań stomatolog dla dzieci

Kora nadnerczy oraz ośrodkowy układ nerwowy są odpowiedzialne za produkcję progesteronu. W trakcie ciąży natomiast, organizm kobiety wytwarza progesteron przez łożysko. Hormon ten pełni kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu: reguluje cykl miesiączkowy, zapewnia prawidłowy przebieg ciąży, uczestniczy w procesie laktacji, normalizuje poziom glukozy. W zależności od fazy cyklu, zmienia się poziom progesteronu w organizmie kobiety.

Niedobór tego hormonu jest poważnym problemem. Powoduje niepłodność, zaburza cykl miesiączkowy oraz może także przyczyniać się do występowania krwawień pomiędzy menstruacjami. Aby sprawdzić poziom progesteronu konieczne jest przeprowadzenie badania hormonalnego w 7. lub 8.

dniu po owulacji, kiedy to występuje jego najwyższe stężenie.

www.barramundi.pl

Author

Franek